PAN BLOG #2 Czym jest CHEAT DAY? 0
PAN BLOG #2 Czym jest CHEAT DAY?

PAN BLOG #2
Czym jest CHEAT DAY?

CHEAT MEAL to zaplanowany, nadprogramowy posiłek, który jest odstępstwem od ścisłej diety. Cheat Meal to zwykle niezdrowe jedzenie, spożyte w nadmiernej ilość. Wielu z was zapewne codziennie ma cheat day... :grin:

CHEAT MEAL niekoniecznie musi (choć może) składać się z tego, co uważamy za niezdrową żywność (np. słodycze czy produkty wysoce przetworzone, jak na przykład czipsy czy fast food). Oszukany posiłek może być po prostu posiłkiem (lub posiłkami) zjedzonym w nadmiarze.Takie jednodniowe odstępstwo od założeń dietetycznych, podczas którego pozwalamy sobie na pizzę, pączka, kebaba, lody czy piwko (po prostu więcej kalorii niż w inne dni), zapewnia nam odpoczynek fizyczny i psychiczny w trudnym okresie redukcji wagi, bądź po prostu zdrowej diety.

Robiąc cheat day niestesty nie możemy przesadzić. A szkoda. Nadmierna ilość żarcia może mocno zniwelować pozytywne efekty przestrzeganej diety. Dlatego cheat day, nad czym ubolewam, nie powinien pojawiać się zbyt często w naszym kalendarzu (maksymalnie raz w tygodniu), a tego dnia także musimy zwracać uwagę na kalorykę spożywanych dobrodziejstw. Załóżmy, że codziennie, 6 dni w tygodniu,jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym - 250 kalorii. Jeśli podczas cheat day zjemy nadprogramowe 5 000 kalorii, łatwo policzyć, że nasz tygodniowy bilans nie będzie już ujemny (oczywiście wiem, że nie do końca tak się to przelicza, jednak chciałem nakreślić problem). Taki zabieg może znacznie spowolnić proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Dlatego tego dnia lepiej kontrolować emocje i zatrzymać się na jednej pizzy i deserku. ;-) Planowanie "dnia żarłoka" ma swoje minusy. Jednym z nich jest nawyk przejadania się, oraz traktowanie zdrowej diety niczym kary, pizzy i pryncypałków zaś jako nagrody. Te przyzwyczajenie może powodować problem z nawiązaniem zdrowych relacji z jedzeniem. Co znów udowadnia, że skrajności są złe, a zdrowy balans jest czymś pożądanym. Dodatkowo zbyt restrykcyjna dieta, na zbyt niskiej kaloryce, przerywana cheat dayami, niczym nasza reprezentacja na Mundialu, ma raczej marne szanse długoterminowego powodzenia.

Złotym środkiem do zdrowego ciała, schludnej sylwetki i ogólnego szczęścia jest robienie rzeczy i regularne nagradzanie się za nie. Kluczem jest balans między dietą, a małymi grzeszkami powtarzanymi regularnie. Co to bowiem byłoby za życie bez czekolady i burgera?

CHEAT DAY to nasz styl życia. A jaki jest Twój ulubiony "oszukany posiłek"? :)

TRAIN HARD EAT WELL.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.